Széchenyi-Wenckheim Kastély, Póstelek
Békéscsabától nem messze, Pósteleken, egy hatalmas őspark közepén található a még romként is impozáns kastély, melynek eredeti pompáját már csak elképzelni tudjuk Falai óriási csontvázként terpeszkednek az öreg fák között. Szinte hihetetlen, hogy egykor 72 helységet alakítottak ki a historizáló neobarokk stílusú épületben, melyekből semmi sem maradt. A szobák elhelyezkedését is csak régi leírásokból tudhatjuk, a felső szint és tető gyakorlatilag megszűnt létezni Több helyen figyelmeztető táblákat helyeztek ki az omlásveszély miatt, de minket nem tántorított el attól, hogy bejárjuk...
Anitával és Miklóssal az Andy Warhol kiállításon jártunk Békéscsabán, és mivel muszáj volt újratölteni energiaszintünket kávéval, beültünk a zseniális Peron Presszóba, amit egy régi vonatban alakítottak ki. A kalauz, bocsánat, pincér még útba is igazított minket, hogy jutunk el a kastélyhoz.
A birtokot Wenckheim Krisztina kapta a családtól hozományként Széchényi Antallal kötött házasságáért. Krisztina 1905-ben kezdte el tervezni a historizáló neobarokk kastélyt.

A kastély egy régi képeslapon.
A földszinten egy reprezentatív fogadóhelység, egy hall és 28
lakószoba volt a hozzájuk tartozó mellékhelységekkel. Az emeleten egy
felülvilágítós hallt és 12 lakószobát építettek. A kastély az áramot és a vizet egy közelben található gépházból
kapta. A melegvíz-ellátást és a reprezentatív helységek légfűtését az
alagsorban elhelyezett kazán biztosította. A lakószobák fűtése
cserépkályhákkal volt megoldva. A kastélyban gáz- és villanyvilágítást használtak. Az előcsarnokból lépcsősor vezetett a megemelt járószintre, balról csatlakozott bele a főlépcsőház. A falakat agancsok, trófeák díszítették. Az előcsarnokból három boltíves nyílás a nagyszalonba vezetett. A lakosztályokat plüsstapéta borította, a tapétával megegyezett a kályha színe. A szobák a tapéta színéről kapták a nevüket.
A 14 hektáros parkot az 1920-as években alakították ki, ritka és értékes fákat
is költöztettek ide, valamint 600 rózsafaj 40.000 rózsatövét ültették
el. A csónakázótavat és úszómedencét artézi kút vizével táplálták. A park egy részét a mai napig gondozzák.
A család 1944 őszén a család az Egyesült Államokba emigrált, ezután a kastélyt nem lakták és pusztulásnak indult.
A helyiek az ablakokat, ajtókat, kandallókat, csempét, parkettát és minden mozdíthatót elhordtak, a tapétákat letépték, abból varrtak ruhát maguknak, amit nem tudtak elvinni, összetörték.
A II. világháború után a kastélyt államosították, hogy ne romoljon tovább az állapota, a
gyulai Gyógypedagógiai Leánynevelő Intézet kapta volta meg külsős telephelyként, amiből nem lett semmi.
A 60-as években a Földműves Szövetkezet nagy hordókban zsírt tárolt az
alagsorban, majd azt azt követő esztendőkben a kastélyparkot a honvédség
tisztjei számára pihenőparkként használták.
1970-ben a megyei tanács kezelésébe és felügyelete alá, majd a rendszerváltás során önkormányzati tulajdonba került.
1983-ban polgárvédelmi gyakorlat feladatává tették, hogy az épületet robbantsák fel és hordják el, a kastély nagy része ekkor megsemmisült.
Az önkormányzat részéről már szóba került a felújítás is, de ezt a mérhetetlen pusztulást látva kérdés, hogy bele mernek-e valaha vágni, vagy már késő lesz...
forrás (adatok+képek): Elherdált örökségünk, BékésWiki, Wenckheim.hu
Az egész kastély alatt húzódó alagsorban a kiszolgáláshoz szükséges helységek, konyha, raktárak, illetve a cselédség szobái kaptak helyet, amelyek az Alföldön gyakori talajvíz ellenére szárazak voltak.
A kastélyt borostyánnal futtatták be, ez megmaradt változatlanul...
Nem tudtuk megállapítani, hogy ez mi lehetett, talán lépcsősort építettek már újonnan a romhoz, ami szétesett.
A felső szint és a tető teljes egészében hiányzik. El sem lehet képzelni, hogy itt végig szobák és lakosztályok voltak...
A hallba vezető boltívek... itt sincs már se kandalló, se gyönyörű berendezés, se trófeák, csak szabadon növő bokrok és fák.
A kastély régen, még teljes pompájában...
Már a biztonsági célokat szolgáló kerítés nagyja is ledőlt.
Még látszik az egykori járólap mintázata.
Szomorú látni, hogy egy ilyen gyönyörű épületből mi lett, de még a többszörös pusztítás ellenére is állva maradt. Jó lenne, ha ez még így is maradna sokáig... a legjobb lenne, ha vissza lehetne eredeti állapotába állítani.
0 Hozzászólás